Nagroda dla DKK

Utworzono dnia 13.09.2018

Miło nam poinformować, że Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu z moderatorką Małgorzatą Chrzelest został wybrany najlepszym klubem działającym w województwie świętokrzyskim w 2017 r. Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca.


Drugim laureatem został klub DKK działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach z moderatorką Barbarą Woś. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący jury dyr Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Andrzej Dąbrowski na uroczystym spotkaniu dn. 6 września 2018 r. w siedzibie kieleckiej biblioteki. Na ręce moderatorek złożył gratulacje i upominki. Moderatorka klubu chęcińskiego otrzymała kamerkę video, a sandomierskiego tablet.


W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Instytutu Książki odpowiedzialny za program DKK Dariusz Kawa.


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, roll-upy DKK oraz kubki z logo DKK dla swoich członków. I co szczególnie cenne możliwość zorganizowania spotkania autorskiego. Już wiemy, że 11 października o godz. 17 w sandomierskiej bibliotece będziemy gościć Annę Janko.

 


"Garść spostrzeżeń"

 

Nad naszym pierwszym powakacyjnym spotkaniem moderatorów choć radosnym, bo rozstrzygającym o nagrodzie dla najlepszego klubu DKK roku 2017, wyczuwało się aurę nieuniknionego rozstania. Kończy się bowiem pewien etap w działalności klubów książki w Świętokrzyskiem związany z odejściem na zasłużoną emeryturę ich twórczyni – Małgorzaty Grodzickiej. Nim jednak padły słowa podziękowań i towarzyszące takim sytuacjom chwile wzruszenia dyr WBP Andrzej Dąbrowski ogłosił wyniki konkursu.


Wcześniej przybliżył zasady i motywy, które spowodowały o takim a nie innym wyborze. Zapewne niełatwym, gdyż przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca. Spośród 19, które przystąpiły do konkursu, jury w trzyosobowym składzie z przewodniczącym Andrzejem Dąbrowskim oraz członkami Anną Godowską i Małgorzatą Winkler – pracownikami WBP wyróżniło dwa kluby. Szczęśliwymi laureatami zostały: DKK działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach z moderatorką Barbarą Woś i DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu z moderatorką Małgorzatą Chrzelest. Moderatorka pierwszego otrzymała kamerkę video, a drugiego tablet. I co szczególnie cenne możliwość zorganizowania spotkania autorskiego. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, roll-upy DKK oraz kubki z logo DKK dla swoich członków.


Po gratulacjach i wspólnych zdjęciach przyszedł czas na uroczyste pożegnanie Małgosi Grodzickiej. Tak dyrektor WBP jak i obecny przedstawiciel Instytutu Książki odpowiedzialny za program DKK Pan Dariusz Kawa podkreślali szczególny wkład i zaangażowanie Pani Małgosi w rozwój klubów w naszym rejonie, a przede wszystkim na stworzenie wyjątkowej atmosfery wokół nich. Co jest zasługą jej osobowości i temperamentu.


Wręczył przepiękny bukiet róż wraz z upominkiem. Ale nasze spotkanie choć uroczyste to jednak miało również charakter szkolenia. O czym przypomniała swoją prelekcją dr hab. Bernadetta Darska. W swoim wykładzie „Co zostało z tamtych lat? Literacki Nobel w XXI wieku” nawiązała do kontrowersji wokół najsłynniejszej nagrody literackiej na świecie. Do jej wątpliwych, chybionych, a wręcz nieznanych laureatach. I tych którzy ciągle obecni są na murowanej liście kandydatów. Obecnie zawieszonej po skandalu obyczajowym jednego z członków... Czy przyjmie się „alternatywny Nobel” i kto będzie jego zwycięzcą? Szwedzcy bibliotekarze ogłosili już listę 46 autorów, wśród których wymieniana jest Olga Tokarczuk! Z tym pytaniem pozostawiła nas jak zwykle pogodna i z pasją opowiadająca prelegentka.


Kolejnym punktem programu była projekcja filmu o fenomenie Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce „Republika czytających ludzi”. W następujących po sobie obrazach podglądałyśmy działalność wybranych klubów. To tak jakbyśmy patrzyli z boku na siebie samych. Wszystkich nas bowiem łączy pasja czytania, radość ze spotkań i rozmów o książkach. O co niełatwo we współczesnym medialnym i zabieganym świecie. Stąd ta wspólnota czytających. Różni się tylko sceneria: biblioteka, cela więzienna czy salka parafialna. Nie ma znaczenia czy jest to duże czy małe miasto, a może maleńka wieś. Wszędzie tam są ludzie ciekawi świata i wrażliwi na słowo pisane.


Na zakończenie my również jako moderatorki pożegnałyśmy oficjalnie naszą koordynatorkę. Nie ukrywając wzruszenia podziękowałyśmy za to, że mogłyśmy na nią zawsze liczyć. Służyła radą, wspierała i pomagała. Zawsze uśmiechnięta, dowcipna i ciepła. Przy smakowitym torcie znalazła chwilę dla każdego by zamienić kilka słów. Ale rozstałyśmy się tylko z koordynatorką, bo przecież nie z Małgosią. Ona będzie z nami.

Małgorzata Chrzelest

Galeria

Utworzono dnia 13.09.2018, 13:04

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny