Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą - 13 VI 2016 r.

Utworzono dnia 17.06.2016

W poniedziałek 13 czerwca 2016 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą,  w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki  realizowanego przez Instytut Książki, przy współudziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku rzeźby, jednak z zamiłowania pisarka. Autorka takich powieści jak: „Ominąć Paryż”, „Czarodziejka”, „Środek lata”, „Nikt nie widział, nikt nie słyszał”, „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”, „Miasto z lodu”.
   
Laureatka ubiegłorocznej nagrody IBBY „Książka roku 2015” za książkę dla młodzieży   „5 sekund do Io”. W 2013 r. na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach nagrodzona przez fundację „Age of Reading” za książkę „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”, która porusza tematykę wykluczenia.
   
Autorka pasjonująco i ciekawie opowiadała o swojej drodze twórczej. O pierwszych próbach literackich, gdy jako pięciolatka wysyłała bajki do telewizyjnego programu dziecięcego z psem Pankracym, a w latach szkolnych zapisywała zeszyty niesamowitymi historiami, które robiły furorę wśród koleżanek, ale wzbudzały niepokój rodziców. O prawdziwym prozatorskim debiucie w niszowym początkującym wydawnictwie (zauważonym w programie Kuby Wojewódzkiego), książką „Dłonie” z 2004. O swoich doświadczeniach ze współpracy z innymi wydawnictwami, a w szczególności z Prószyńskim i S-ka, któremu jest wierna do dziś i w którym wydała najwięcej książek.

Odsłoniła kulisy powstawania swoich powieści, swoje  inspiracje i motywy podejmowanych  tematów. Powieści niełatwych w odbiorze, podejmujących trudne problemy, rzadko goszczących w literaturze, jak choćby zaginięcia i porwania dzieci.
 
W centrum zainteresowania pisarki jest rodzina i panujące w niej trudne relacje. Często naznaczone przemocą fizyczną i psychiczną. Tym bardziej poruszające, iż przedstawione z perspektywy dziecka. Zagubionego, bezradnego i samotnego. Pogłębione o konsultacje z  zawodowymi psychologami i funkcjonariuszami policji.
 
Sztuka jest wciąż obecna w życiu pisarki, realizuje prywatne zamówienia związane  z malarstwem ściennym i portretami. W „Grupie Miejskiej” wraz z malarzem Marcinem Kędzierskim komentuje miejską rzeczywistość. Teksty jej są słownym komentarzem do  obrazów artysty inspirowanych miastem. Gdynia, miasto urodzenia i zamieszkania, często stanowi tło rozgrywających się wydarzeń jej powieści. Tak jak środowisko artystyczne.

Jest autorką kilku tekstów piosenek zespołu „Farba”, prywatnie żona gitarzysty Macieja.  Studiowała również w Szkole Filmowej B.Lindy i M.Ślesickiego.
 
Z grupą pisarek, której szefuje Manuela Kalicka, prowadzi agencję literacką „Manuskrypt” wspierającą młodych literatów. Nieobce są jej nowe technologie, posiada swoją stronę internetową Małgorzata Warda „Słowa mają swoją moc”. A przy tym niezwykle sympatyczna i ujmująca, czym wzbudziła sympatię uczestników spotkania, a tym samym zachęciła do czytania swoich powieści.

Galeria

Utworzono dnia 17.06.2016, 09:03

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny