Warsztaty i spotkanie autorskie z Izabellą Agaczewską

Utworzono dnia 21.02.2024

20 lutego 2024 r. gościliśmy w progach naszej biblioteki Izabellę Agaczewską (a właściwie Agnieszkę Imiołek), autorkę książek dla dzieci oraz powieści psychologiczno-obyczajowych.

Z wykształcenia jest oligofrenopedagogiem, pracuje w ośrodku specjalnym z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Prowadzi z nimi zajęcia teatralne i filmowe. Mieszka w Krakowie, jest mamą dwójki nastolatków.

W swojej twórczości porusza ważne tematy społeczne. Stworzyła cykl książek Nadzwyczajni, które pokazują siłę osób niepełnosprawnych, a także tych narażonych na wykluczenie z różnych powodów. „Sanatorium cudów”, „Latawiec” i „Magiczny Eliksir” to książki dla dzieci, które uczą empatii, wyrozumiałości i przyjaźni.

W godzinach dopołudniowych Pani Izabella poprowadziła w Bibliotece warsztaty dla dzieci, oparte na treści książki „Sanatorium cudów”. To opowieść o niezwykłych przygodach dzieci, które mierzą się z własnymi ograniczeniami. Zaproponowała dzieciom wykonanie kilkunastu zadań i doświadczeń, które miały na celu pokazanie, z jakimi wyzwaniami w swoim życiu mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, jak to jest nie widzieć, nie słyszeć, nie móc się poruszać, nie móc mówić, mieć ograniczoną percepcję, itd.

Dzieci z chęcią zgłaszały się do wykonywania tych zadań, przekonały się, że nie jest łatwo normalnie funkcjonować mając pewne ograniczenia. Doświadczenia sprawiły, że uczestnicy inaczej będą postrzegać problemy takich osób. Nauczą się tolerancji, akceptacji, empatii i wrażliwości na potrzeby innych.


Natomiast o godzinie 17 w sali konferencyjnej Biblioteki odbyło się otwarte spotkanie autorskie z panią Izabellą. Tym razem tematem rozmów i dyskusji były powieści dla dorosłych stworzone przez autorkę, która sama wydaje swoje książki, jest członkiem grupy Samowydawcy.pl.

Napisała dwie książki dedykowane głównie kobietom, są to „Aleja Cichych Szeptów” i „Poduszka na parapecie”. To powieści pełne wzruszeń, każda z nich ma swoje przesłanie i zmusza do głębokiej refleksji.

Autorka opowiedziała nam również o sobie, o swoich pasjach, marzeniach, życiu.  Oprócz pisania, uwielbia  podróże, wycieczki, wypady pod namiot, na narty, kocha zwiedzać, zdobywać, odkrywać. Czerpie przyjemność z przebywania w malowniczych przyrodniczo miejscach -  góry, wąwozy, wodospady, jaskinie.

Kocha także jazdę na rowerze, spływy kajakowe, pływanie. Zdradziła, że najlepiej pływa „żabką” :). Jest niesamowitą optymistką, widzi wszystko w różowych kolorach.

Pierwsza książka dla dorosłych „Aleja Cichych Szeptów” ukazuje nam bohaterkę o imieniu Ewa, która walczy o rodzinę i siebie, o swoje marzenia. Kobieta mierzy się z przeszłością, trudnym losem, chorobą męża, problemami dorastających dzieci.

To powieść, dla niektórych trudna, dająca nadzieję, motywuje do działania, do przemyśleń, Traktuje o upartym dążeniu do celu, o niepoddawaniu się w życiu. Powieść zawiera wiele wzruszających scen, motyw romansu, szczypty sensacji i magicznych miejsc.

„Poduszka na parapecie” to z kolei historia, której akcja toczy się w starej części krakowskiego Podgórza. Bohaterkami są sąsiadki – obie złośliwe i nieprzyjazne sobie. Nieoczekiwane wydarzenia sprawią, że ich losy się łączą. To zabawna i zarazem poruszająca opowieść. Przedstawia bardzo ważny problem samotności w życiu, z którym boryka się coraz więcej osób, niezależnie od wieku. W utworze nie brakuje refleksji, a także dobrego humoru i ciekawych historii.

„Opowiadania na jeden kęs”, to krótkie opowiastki wzięte z życia, w których autorka znajduje klucz do ludzkich serc i umysłów. Nawołuje słowami „uwierz w ludzi, uwierz w siebie”. Pisane ku pokrzepieniu serc w czasie pandemii.

Pisarka chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Wysłuchała kilku fragmentów książki, które najbardziej utkwiły w pamięci czytelników.

Zdradziła nam, że pisze następną powieść obyczajową, która będzie dotykała kolejnego trudnego tematu - przemocy domowej, a także ingerowania w ludzkie życie.

Spotkanie przebiegło w ciepłej i radosnej atmosferze.

Na zakończenie większość uczestników spotkania poprosiła o dedykację autorki na nabytych przez nich uprzednio książkach i wspólne zdjęcie.

Autorka w dowód wdzięczności za przeprowadzone warsztaty i spotkanie autorskie otrzymała z rąk dyrektora Biblioteki zestaw publikacji o Sandomierzu i gadżetów miejskich ufundowanych przez Burmistrza Sandomierza i samą Bibliotekę.

Czytaj dalej (galeria) >>>

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 202

W poprzednim tygodniu: 276

W tym miesiącu: 927

W poprzednim miesiącu: 1224

Wszystkich: 67358

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny